Telefon

+90 532 482 15 45

Adres

Ümraniye/İSTANBUL

DÜNYA E-BASIN KONSEYI’NDE YENI DÖNEM YENI HEDEFLER

Dünya Elektronik (E) Basın Konseyi Birliği’nin (DEBK) başkanlığına Gazeteci – Yazar Hasan Taşkın yeniden seçildi.

Başkan Taşkın: E-basının özgür ortamda yayıncılık yapmasına yardımcı olmaya, inanç özgürlüğü ve insani değerlerin korunarak halkın doğru bilgilendirilmesini savunmaya devam edeceğiz.

Dünya Elektronik (E) Basın Konseyi Birliği (DEBK), olağan genel kurulunu İstanbul’daki Genel Merkezinde gerçekleştirdi. Genel kurulda Hasan Taşkın yeniden başkanlığa seçilirken, yeni dönemde görev alacak organlar da oluşturuldu. Başkan Hasan Taşkın, e-Basının özgür ortamda yayıncılık yapabilmesinin en önemli savunucusu olmaya devam edeceklerini, inanç özgürlüğü ve insani değerlerin korunarak halkın doğru bilgilendirilmesinin en büyük takipçisi olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Özgür ve sorumlu elektronik medya kurumlarını korumayı, geliştirmeyi, bağımsız e-basın ve benzeri organları uluslararası düzenlemeler çerçevesinde destekleyeceklerini ifade eden Başkan Taşkın, bu sektördeki kurum ve kuruluşların gelişmesine yardımcı olmak istediklerini kaydetti. Bu doğrultuda amaca uygun uluslararası kuruluşlar ile de iş birliğini geliştireceklerine işaret eden Başkan Taşkın, e-Basının teknolojik dönüşümün vazgeçilmezi haline geldiğini vurgulayarak, e-Basının özgür yayıncılık yapmasına yardımcı olmayı sürdüreceklerini söyledi.

Başkan Taşkın, e-Basın çağında dünyanın bir bilgisayar veya cep telefonuna girdiğini ifade ederek, “her alanda yaygınlaşan e-basının doğru ve tarafsız habercilik noktasında bugün kurumsal eğitimlere ihtiyacı vardır. Sosyal medya üzerinden de haber paylaşımları, yanıltıcı haberler ve algı haberleri de söz konusu olduğunda okuyucunun kafası karışıyor. Böylece güvenilir veya güvenilmez haber siteleri okur nezdinde puana tabi oluyor” dedi.

Başkan Taşkın, DEBK olarak, yeni dönemde gerek konferans ve panellerle, gerekse eğitici çalışmalarla doğru ve hızlı haberin yaygınlaşmasına çalışacaklarını ifade ederek şunları söyledi:

nternet medyası kadar sosyal medya okur yazarlığı konusunda da yeni dönemde çalışmalar yürüteceğiz. Dijital çağda dünya artık klavyelerin ucunda. Dil sorunu da otomatik çeviri ile ortadan kalkmaktadır. E-Basın dünyasının nasıl organize olduğunu da takip ediyor, ona göre yeni projeler üretmeye devam ediyoruz. Her bireyin doğru haber alma hakkı vardır. Bu hakkın korunmasına sonuna kadar sahip çıkma mücadelesi vereceğiz. Yalan ve yanlışlar ile algı operasyonlarına karşı da sonuna kadar bu konudaki her kurum ile işbirliği yaparak karşı duracağız. Tüm bunları başarma noktasında yol aldığımızda e-Basının daha da özgür olacağına gönülden inanıyoruz.

DEBK olarak, dünyamızın çölleşme sorununa da kayıtsız kalmayacağız. Bu nedenle Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi’ne (UNCCD) üye olduk. Birleşmiş Milletler ’in bu yöndeki çalışmalarına DEBK olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bildirdik.

E-Basın dünyasındaki kuruluşların ve çalışanların sorunlarına çözüm arayışı içerisinde olacaklarını, basın emekçilerinin en büyük destekçisi olacaklarını ifade eden Taşkın, bu amaçla üniversiteler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, dijital yayın yapan kuruluşlar, teknoloji üreticileri ile diğer sektörlerdeki ilgili isim ve kurumlarla işbirliğini hedeflediklerini dile getirdi.

Başkan, Dünya E Basın Konseyi Birliği’nin yeni yönetim kurulu ve diğer organlarının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yapılan genel kurula göre; DEBK’in yeni organları şu şekilde oluşturuldu:

YÖNETİM KURULU:

Hasan Taşkın , Ali Koray Büyükasar, İsmail Salih Genan, Hasan Ali Cesur, Nihal Olçok, Av. Sadık Durak, Yusuf Emre Ersoy, Av. Murat Emre Güner, Neşat Ergül,

DENETİM KURULU: Murat Kutanoğlu, Ahmet Hilmi Yılmaz, Ali Yavuz Hacımustafaoğlu

YÜKSEK KURUL:

Hasan Taşkın , Ali Koray Büyükasar, İsmail Salih Genan, Hasan Ali Cesur, Nihal Olçok, Av. Sadık Durak, Yusuf Emre Ersoy, Av. Murat Emre Güner, Neşat Ergül, Metin Külünk, Prof. Dr. Fethi KadıoğlU, İbrahim Dankuş      , İlker Karaca, Murat İrfan Ağcabay, Harun Mertoğlu, Hakan Hastaoğlu, Yahya Serttürk

DİSİPLİN KURULU:

Celalettin Küçük, Mehmet Büyükasar, Çetin Ali Aytaç

Author

ajansay

Dünya Elektronik (E) Basın Konseyi Birliği Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nun 11.09.2014 tarih ve 2014-6743 sayılı kararnamesi ile Kurucu Başkan Gazeteci Yazar Hasan Taşkın yönetiminde Sivil Toplum Örgütü olarak faaliyetine başlamıştır.

İletişim

+90 532 482 15 45

Poligon Cd. Depoyolu Sk. No: 16 Öne Blok K.12 Ümraniye/İSTANBUL

info@debk.org.tr